Udzielanie pierwszej pomocy

Udzielanie pierwszej pomocy to niezwykle istotny proces, który niejednokrotnie ratuje ludzkie życie. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy niezbędna okaże się pomoc osobie poszkodowanej w wypadku. By przywrócić naturalne funkcje życiowe osoby poszkodowanej, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Fotkom
https://www.fotkom.com.pl
Profesjonalna oprawa obrazów w Warszawie.
Wydruki na płótnie, oprawy i ramy do luster.

Przypadkowe urazy przeważnie nie są ciężkie i zwykle można je zwalczać za pomocą prostych technik udzielania pomocy. Każdy powinien jednak być przygotowany na możliwość zderzenia się z poważniejszym urazem, wymagającym udzielenia niezbędnej pomocy przedlekarskiej, obejmującej nawet przywracanie oddechu. By udzielana pomoc nie wyrządziła dodatkowych uszkodzeń ciała, niezwykle ważne jest, by trafnie ocenić sytuację, a także zachować zdrowy rozsądek. Zadaniem osoby udzielającej pomocy jest stwierdzenie – bez narażenia własnego zdrowia i życia – co się właściwie stało, uspokojenie i opieka nad osobą poszkodowaną w celu zażegnania dalszego zagrożenia, opatrzenie obrażeń i zapewnienie transportu do domu lub szpitala.

Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku napotkania osoby nieprzytomnej. W takiej sytuacji należy ułożyć ciało osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej.

Pozycja bezpieczna jest właściwą pozycją dla osoby, która straciła świadomość. Umożliwia jej prawidłowe oddychanie i zapobiega zachłyśnięciu się lub zakrztuszeniu. Ułożenie kończyn zapewnia stabilne i wygodne położenie całego ciała.

Prawidłowa pozycja bezpieczna powinna rozpocząć się od sprawdzenia czy w jamie ustnej chorego nie występują żadne ciała obce. Kolejno należy ułożyć bliższe sobie przedramię ofiary wzdłuż jej ciała, podkładając dłoń pod udo.

Następnie należy przedłużyć drugie ramię ofiary w poprzek ciała – dłonią ku sobie – a następnie odleglejszą od Ciebie nogę, unieść nieco i ułożyć na drugiej, krzyżując na wysokości kostek lub kolan. W celu wykonania odpowiedniej pozycji bezpiecznej, należy jedną ręką ochraniać i podtrzymywać głowę ofiary, zaś drugą szybkim ruchem chwycić odzież chorego i przyciągnąć ciało ku sobie, opierając je o własne nogi. By zachować bezpieczeństwo, należy poprawić położenie głowy ofiary, a następnie upewnić się, że powietrze nadal ma dostęp do płuc.

Do końcowych czynności ratunkowych należy ułożenie bliższego sobie ramienia ofiary w wygodnej pozycji, podpierając tułów, a następnie pociągnięcie za górną nogę chore w kolanie, tak, aby zapewnić stabilność dolnej partii ciała. Kolejno należy ostrożnie wyciągnąć drugą rękę spod biodra ofiary w stronę bardziej odległą od siebie, uwalniając od ciężaru najpierw ramię. Druga ręka powinna być ułożona ku górze, równolegle do ciała, zapobiegając odwróceniu się poszkodowanego na plecy.

Tak wykonana pozycja bezpieczna zapewnia stabilne i wygodne położenie całego ciała. Warto ją stosować w sytuacji, gdy opatrzone zostały wszystkie widoczne zranienia. Przeciwwskazaniem do wykonywania wyżej opisanych czynności jest podejrzenie, iż ofiara posiada uraz pleców lub kręgosłupa.